Uzay Çağının Masalcıları: Shpongle

Kendini dinlettiren, anlatan, anlattıran elektronik müziğin dehaları, çağımızın masalcıları.. Shpongle dinleyicisi olmak sizleri de aynı zamanda birer masalcı yapar. İlk kez dinlediğiniz zaman asla vazgeçemediğiniz bir masal terapisi sunar. Parçalarında kuşların sesi ile birlikte baharın esintisini içinize kadar işler. Kocaman yarattığı parlayan ve aynı zamanda yokuşa süren bu dünyanın içinde seve seve kalmaya razı olursunuz.

Hüzünlü bir gün yaşıyorsanız eğer size Shpongle dinlemenizi tavsiye ederim. İstinasız her parçasının bitiminde yüzünüzde duruluğun vermiş olduğu tebessüm, canınızı sıkabilecek herhangi bir duruma kadar devam eder. Shpongle kendine has müziği ile binlerce insanı ayrı ayrı etrafında toparlar. Müziğinde öyle sesleri bir araya getiriyorlar ki sanki bir ormandasınız ve etrafta dolaşan bir sürü canlı var. Onlarla beraber oradan oraya yürüyor ve dans ediyorsunuz. Tüm canlılarla birliktesiniz. Trans halini mistik havasından alan Shpongle, masal kahramanlarının yazarı ve okuyucusu olmakla kulaklarda ve kalplerde yerini asla kaybetmeyecek nadir gruplardan birisidir.

Tüm zamanlarda dinlenebilecek kadar kararında müzik yapma huyunu edinmiş Shpongle’dan başka kimse yoktur. ‘Shpongle’ adından belli olduğu gibi, farklı bir astral düzleme geçişinizi gerçekleştirecek kadar uzun ve sıkmayan bir müzik çeşidi vardır. Sizi bir yerden sessizce alır ve sessizce götürür. Sizde buna asla itiraz etmezsiniz çünkü götürdüğü yerde çılgınlık, delilik ve çeşitlilik vardır.

Onlarca farklı sesi bir araya getirerek oluşturdukları elektronik müziğin bir ruhu vardır. Bu müziği dinledikçe dinler olmanızın tek sebebi hitap etmesidir. Kulağa ve yaşama hitap eden müziğin yaratıcıları Shpongle zamanla kendilerine alıştırırlar. Bu dinleme alışkanlıktan daha ziyade her açıldığında başka bir şey olmasından kaynaklanır. Bazen Shpongled olursunuz. Elektroniği müziği birçok insana sevdiren bir gruptur. Tüm evreni gezdiren, bu zamana kadar gelmiş geçmiş en renkli ses profesörleri.

Around the World in a Tea Daze parçasında yıllar boyunca babalarımızın dinlemiş olduğu ‘’ Dönülmez Akşamın Ufkundayız ‘’ arabesk parçasını harmanlama şekillerini gördükçe bizi nasıl harmanlamasınlar dersiniz Psytrance müziği oryantal ve etnik seslerle birbirlerini karıştırmaları sonucunda insanı ışık hızıyla doğudan alıp batıya götürüyor. Tüm grup üyeleri sesin olayını çözmüş olmalılar ki dinlerken aynı zamanda yaşadığınız gerçekliği hissettiriyor.

Shpongle, içinizde bulunan en büyük boşluğu bulup oraya girer ve hafif hafif ürpertmeye başlar. Bu ürpertmelerin sonu bir bebek gülümsemesine benzeyince bir daha boşluktan geriye eser kalmaz.

Bazen yıkılmış, ezilmiş ve elma püresi şekli almış psikolojiye sahip insanlara soruyorum. ‘’Are you Shpongled?’

 

PSY JUNGLE – Psytrance Events – Festivals –  Decoration Team – Visuals Team Portal 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s