Cep Telefonu Radyasyonu Gözle Görülür Olsaydı…

Elektromanyetik spektrumun yalnızca %1’inden azının insan gözü ile görülebilir olduğunun keşfi bir çok insanı şaşırtıyor. Bunu bir dakika düşünün. Örneğin gökkuşağını ele alalım. Gökkuşağının varoluşu, gözlerinizdeki konik ışık alıcılarına bağlıdır. Bu da demektir ki, renkleri ayırt edemeyen hayvanlar için gökkuşağı diye bir şey yoktur. Peki kafalarında bu fikri canlandıramamaları, gökkuşağının gerçekten de olmadığını mı gösterir?

Spektrumun göremediğimiz bir parçası da radyasyondur. Radyasyon, başta cep telefonları olmak üzere birçok teknolojik aletten yayılır. Cep telefonları yalnızca 20 yıl gibi bir süredir etrafta olsalar da, son 10 yıl içinde çokça popüler olmuştur ve dünyada 5 milyardan fazla cep telefonu kullanıcısı vardır. Birçok çalışma cep telefonları ve kanser arasında muhtemel bir bağın olduğunu gösteriyor ve özellikle gün geçtikçe artan cep telefonu kullanımı konusu üzerinde daha çok araştırma yapılması gerektiğini öne sürüyor. Dahası, bu çalışmalar EMFs (elektromotor kuvveti) ve lösemi arasında da bir bağ olduğunu gösteriyor. Cep telefonlarından yayılan radyasyon miktarı az olsa da, bunu 5 milyar ile çarpıp, zaman kavramını da göz önünde bulunduracak olursak; bu rakam oldukça ciddi boyutlara ulaşıyor.

Cep telefonu kullanımı ve sağlığa etkisi, zamanla etkisini gösterecektir. Kanser oranının gün geçtikçe artmasının muhtemel nedenlerinin biri cep telefonlarının sağlığa zararları olarak düşünülebilir. Başta cep telefonları olmak üzere, teknolojik aletlerin yaydığı elektromanyetik alanlar görmezden geliniyor olunsa da, bunu yapmak oldukça yanlıştır.

Peki eğer cep telefonu radyasyonu gözle görülür olsaydı nasıl olurdu? Artist Nickolay Lamm, böyle bir durumda dünyamız nasıl görünürdü konsepti altında bir takım çizimler yaptı.

New York City Manhattan midtown

Resonance 2

 

PSY JUNGLE – Psytrance Events – Festivals –  Decoration Team – Visuals Team Portal 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s