Hayat, beş duyuyla algılananın ötesinde yaşanır.

Beş duyu birçok insanın etrafındaki dünyayı tanımaları için gereken bilgileri onlara sunar. Fakat bazı insanlar, görmek, tatmak, koklamak, duymak ve hissetmenin dışında da bilgi edinebildikleri konusunda oldukça emin. Eğer ki bilgi, bilindik fiziksel dünyanın ortaya çıkardığının ötesinde edinilirse, o bilginin farkına vardığımıza ve o bilgiyi edinip, anladığımıza nasıl emin olabiliriz?

İlk belirtilerden biri şudur: Birinin hayatını değiştirecek derecede önemli bir olay, sadece beş duyu ile açıklanamayacak bazı şeyleri bilebilmeye zemin hazırlar. Bu önemli olaylar; Ölüme Yakın Deneyim (NDE), Beden Dışı Deneyim (OBE), travma, katastrofik hastalıklar veya birinin dünyaya bakışını değiştirebilecek herhangi bir olay olabilir. Ölüme Yakın ve Beden Dışı Deneyimler, genellikle insanı şaşkınlığa uğratır. Işığı görme, kendi perspektifinden kendi bedenini görme, başka varlıklarla telepatik iletişime geçme ve dahası, kişiyi şoka uğratır ve genellikle fiziksel dünyanın neden ibaret olduğu hakkında şüpheye düşürür.

Elden ayaktan düşüren hastalıklar ve acılar da genellikle benzer farkındalıklar ile sonuçlanır. Kişinin, bilincini deneyimlerken, bir şekilde bedenden ayrılması, tamamen ve net bir biçimde şoke edici bir farkındalık yaratır. Birçok kişi, uyuşturucu veya alkol etkisi altındayken benzer farkındalıkları deneyimlediğini söyler. Derin meditasyon ve Şamanik seyahatler de benzer sonuçlar doğurabilir. Deneyimcinin şuuru, bedenden başka gerçekliklerin de var olduğu fenomeninin farkına vararak, bedenden ayrılır.

Dünya Göründüğü Gibi Değildir

Bir sonraki evre, deneyimcinin, dünyanın göründüğü gibi olmadığını fark edip, kabul etmesi ile başlar. Var olan tek dünya, beş duyu ile algılanan dünya değildir. Ticaret, moda, ilişkiler, gelenekler ve kültür dünyaları, bilinç bünyesinde birer katmandan öte değildir. Aslında, dünya içi bir dünya daha vardır; eğer ki kişi bunu bilir ve kabul ederse, beş duyunun ötesinde yaşamak mümkün olur. Bu dünya içi dünya, duyuların yeni bir algı ve anlayış şekli oluşturmak için bir araya gelmesiyle hissedilip, anlaşılır. Bu yeni algı ve anlayış şeklini genelde dile dökmek zordur ve deneyimciye bir gizem olarak görünebilir. “Yalnızca biliyorum,” cümleciği, bilgiyi ifade etmenin bir yolu olabilir. Bir diğeri ise, “Birdenbire oluverdi,”olabilir. Bunun sebebi ise, beş duyunun ötesinde bir yolla edinilmiş bilginin gizli ve gizemli oluşudur.

Gör-Bil-Hisset

Gördüğün, kokladığın, hissettiğin, tattığın veya duyduğunun ötesinde yaşayıp yaşamadığını bilmenin tek yolu “Gör–Bil–Hisset” duyusunun varlığının farkında olmaktır. Bilgi, eşzamanlı olarak duyular ağından bilinçli bilgiye katılır. Birine baktığınızda onlar hakkında bir şeyler görebilir, hayatları hakkında bir şeyler bilebilir ve tüm bunların doğru olduğunu hissedebilirsiniz; bunların hepsi aynı anda ve genellikle güçlü bir his ile gerçekleşir.

Örneğin bir çalışan, patronunun ona terfi edeceğini söylediğini duyar; fakat o, bunun gerçek olmadığını “Görür-Bilir–Hisseder.” Bu bilgi patrondan çalışana ışık hızında bir algılama dalgasıyla yayılır. Fakat eğer ki o kişi yeterince açık ve dikkatli değilse bu bilgiyi kolaylıkla kaçırabilir. Başka bir durumda ise, bir kadın, tam da “Gör–Bil–Hisset” dalgası, evlilik dışı bir ilişkiyi sinsice ortaya çıkarırken, kocasının erdeminden bahsederek methiyeler düzer. Bilginin algısı güçlüdür, ve daha da önemlisi fiziksel dünyada teste tabi tutulabilir.

Bilgi, hasta bir aile üyesi veya sahtekar bir arkadaş tarafından idrak edilirse, bilen kişi, o bilgiyi görmezden gelebilir ve neler olacağını izlemeye koyulabilir. Kararlar, fiziksel seviyede açığa çıkan bilgiler arttıkça daha dikkatli alınmaya başlar. Beş duyu ötesi bilgi üzerine çalışarak, kişi becerisini geliştirebilir, hatta bu hususta uzman dahi olabilir. Dolayısıyla, sadece bu tecrübeyi edinenler, bu dünya içinde farklı bir dünyada yaşayıp yaşamadığını kesin olarak bilebilir.

Travma veya katastrofik bir deneyim, fiziksel dünyanın, var olan gerçekliklerden sadece biri olduğunu anlamayla sonuçlanır.

Bilgiyi, “Gör–Bil–Hisset” yoluyla algılama ve kabul etme, fiziksel dünyada meydana gelenlerle tasdiklenir. Biri, ancak, gizli bilgiyi edinmeye açık olarak ve onun üzerinde çalışmaya başlayarak net olarak emin olabilir ki; hayat, beş duyuyla algılananın ötesinde yaşanır.

 

PSY JUNGLE – Psytrance Events – Festivals –  Decoration Team – Visuals Team Portal 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s