Ürküten Sayı: 23

En küçük iki asal sayının birlikteliği olan 23 sayısı hayatlarımızda bambaşka şekillerde karşımıza çıkıyor. Bu sayının gizemlerine geçmeden önce 2 ve 3 sayısının nümeroloji de neler ifade ettiğine bakalım.

2 sayısı birliğin zıttı olarak karşımıza çıkar ve ikiliği yani karşıtlığı gösterir. 1 sayısı doğru olanı ve gerçeği gösteriyorsa, 2 sayısı bunun olumsuzu olmalıdır. 2 sayısı, bir ’den ayrılır ve değişime uğrar. Var olan her şeyin zıttı ile var olduğunu gösterir. Bunu geometrik olarak da hayal edebiliriz.  Bir doğru parçası ve bir düzlem düşünelim. Bu doğru parçası, düzlemi iki şekilde kesebilir; yatay ve dikey olarak. Yatay olarak düzlemden geçen doğru parçasının alt ve üst tarafı; dikey olarak düzlemden geçen doğru parçasının sağ ve sol tarafı olarak ikiye ayrılır. İkiliğin yarattığı dengeyi, eril ve dişil enerjiyi (yin-yang) temsil eder. Bu sayı, doğada yer alan karşıtlıkların gece-gündüz, güneş-ay gibi ifade edilebilen halidir.

3 sayısı ise birçok kültürde ve ezoterik öğretide kutsallığı temsil eder. Üçgen şeklinde yapılan piramitlerin gizemi de buradan gelmektedir. Üç sayısı kutsal birleşmeyi temsil ediyor. Matrix filminde Neo ve Smith’in karşılaşması da ikinin birbirini yok etmesi ve yeni bir şeyin ortaya çıkması idi. Bu ortaya çıkan şey üçüncü türden bir varoluş biçimidir. Bu sayıya birliğin ilk oluşumu olarak bakılabilir.

2 ve 3 sayısı aynı zamanda en küçük iki asal sayılardır ve asal sayıların birbirinden güzel özellikleri vardır. Asal sayıların dağılımı uranyum atomunun enerji dağılımı ile aynı grafik üzerinde ortaya çıkar. Bu durumda doğanın kendini asal sayılarda gösterdiği harikalardan birisidir.

Bu iki sayı yan yana geldiğinde oluşan 23 sayısı da asal bir sayıdır ve bu sayı doğanın birçok yerinde mevcuttur. Dünyanın dönme ekseni, ebeveynlerimizden aldığımız kromozom sayısı, kanın vücutta tam dolanma saniyesi, cinsiyeti belirleyen 23. kromozom gibi… Aynı zamanda insanlığımız yaşadığı önemli birçok olayın tarihleri de 23 sayısına işaret etmektedir. Bambaşka senaryolarda da karşımıza çıkan ve birçok insanın hayatına konu olmuş olan 23 sayısı, filmlerde ve biyografilerde görülür. Jim Carrey’nin oyunculuğunu yaptığı “The Number 23” filminde de bu konu ele alınmıştır. Her yerde 23 sayısını gören bir kişi ve her 23 sayısında yaşadığı olaylar. Bu sayının ne olduğu ve neden her yerimizde olduğu bilinmemesi sayıyı ürkütücü bir duruma sokuyor.  23 sayısının olduğu yerde iyi veya kötü herhangi bir şey oluyor. Bu durumda, sayı hakkında “yaşam ve ölüm” anlamını çıkarmamızı sağlıyor.

Tabi ki bu dünyanın sonu değil, ama neden her yer 23? Komplo teorisi gibi gözükse de sayıların gizemi ve doğası, mistik bir yapı içinde bulunuyor. 23 sayısının fark edilişi çok uzun zamandır devam ediyor. Sayı hakkında daha çok bilgi almak ve hız kesmeyen bir yere düşmek istiyorsanız “The Number 23”  filmini kesinlikle izlemelisiniz.

PSY JUNGLE – Psytrance Events – Festivals –  Decoration Team – Visuals Team Portal 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s